img

Zdrowa żywność? Patrz na listek

Jeśli chcemy kupować żywność ekologiczną musimy kierować się prostą zasadą, szukać zielonego listka. Jednak wtedy także należy zachować ostrożność, ponieważ na niektórych produktach pojawiają się zielone listki ale w formie podróbki a produkt taki nie będzie posiadał certyfikatu.

Niestety nawet certyfikat prawdziwy też nie zawsze będzie nam gwarantować, że produkt jest dobrej jakości. Inspekcja handlowa w przeprowadzonej w tym roku kontroli wykazała, że jedna na pięć kontrolowanych partii produktów nie spełniła wymogów ekologiczności. Najczęściej był problem z oznakowaniem produktów albo też niewystarczającą jakością. Widoczne kontrole dokonywane raz w roku nadal to za mało, by utrzymywać odpowiedni standard.

Eko kosztuje więcej

W produktach eko na pewno największym problemem będzie cena. Niekiedy będzie to nawet pięć razy więcej od podobnego produktu w markecie. Wynika to z tego, że tak zwane bio oraz ekouprawy są małe i dodatkowo mniej wydajne a jednocześnie dużo bardziej czasochłonne. Jeśli nie używane są tam pestycydy i herbicdy pole zarasta chwastami. Dlatego właśnie będzie trzeba się decydować na ich osobiste pielenie ręczne. Do pielenia oczywiście trzeba kogoś zatrudnić. Ceny w dużych miastach są dodatkowo zawyżone przez marże specjalistycznych sklepów ekologicznych. Dlatego lepiej będzie oczywiście kupować produkty bezpośrednio od rolnika. Są na to sposoby.

Po pierwsze organizowane są już tak zwane ekobazary i dlatego warto się nimi zainteresować. Inną alternatywą będzie współpraca z sąsiadami albo znajomymi, dzięki czemu będzie można towar sprowadzać hurtowo i tak można oczekiwać, że będzie taniej. W przypadku dużych miastach można już znaleźć kilka sklepów internetowych, które te okoliczne tereny obsługują. Dotyczy to między innymi na tą chwilę Warszawy oraz Krakowa.

Warto zajrzeć również do rolnika, jeśli mieszkamy na wsi. Może akurat będzie miał dla nas propozycję takich produktów o eko charakterze. Jeśli nie przygotowuje podejrzanych pasz pozyskiwać będzie mleko, sery czy jaja ekologiczne, ponieważ spełniać będzie kryteria choć oczywiście nie będzie miał na to certyfikatów. Od takiego rolnika na pewno warto kupować, ponieważ taki naturalny produkt będzie smaczniejszy oraz zdrowszy. No i oczywiście tańszy niż w mieście. Na pewno, jeśli trochę się postaramy uda nam się znaleźć takie ekologiczne produkty nie koniecznie jedynie w bardzo drogich znanych sklepach.

Ewelina

Redakcja penguindesign.pl

Zobacz również